Jakie są korzyści z wdrożenia metody Lean Startup w przedsiębiorstwie?

Metoda Lean Startup – czym jest i jak ją wdrożyć?

Po co startupom metodyka Lean Startup? Rozwinięcie własnego biznesu wymaga usystematyzowanego podejścia oraz wzięcia pod uwagę kilku kluczowych czynników. Na czym należy się skupić i dlaczego to takie ważne?

Czym jest Lean Startup?

Lean Startup jest metodą, której pionierem jest Eric Ries, amerykański biznesmen i wykładowca. Metoda Lean Startup preferuje wykorzystanie innowacyjnych narzędzi, za pomocą których można rozwinąć biznes i odnieść sukces. Najważniejszym elementem tej metody jest podejście do budowania biznesu. Według niej najpierw trzeba skoncentrować się na kliencie i jego potrzebach dopiero później na wynajęciu lokalu, zakupie maszyn czy urządzeń.

Żeby poznać potrzeby klienta, można zbudować prototyp produktu, jego namiastkę czy atrapę. Można również w tym celu przeprowadzić prezentację oferty i czekać jak zareaguje nasza grupa odbiorców. Ważne jest, aby swoim produktem rozwiązać problemy innych i pomagać innym. Nie pomagasz, nie odniesiesz sukcesu. Przykładem tutaj może być McDonald’s. Człowiek głodny idzie do McDonald’s. Problem głodu rozwiązany? Rozwiązany. Człowiek był głodny, już nie jest głodny. Problem to najważniejsza sprawa, na której należy się skupić a przede wszystkim ustalić go.

Rozwiązanie tego problemu musi wnieść coś pozytywnego do naszego życia. Jeżeli ten problem na mnie doskwiera, to nie jest wart zaangażowania się. Aby wiedzieć, kiedy problem występuje i jest wart rozwiązania, można przeprowadzić pewnego rodzaju test oparty na trzech pytaniach. Czy klienci szukają rozwiązania tego problemu? Czy zapłacą za to rozwiązanie? Czy problem można rozwiązać? Jeżeli wszystkie trzy odpowiedzi są pozytywne, można zacząć działać. Po takiej weryfikacji rynku pomysł na biznes może być wdrażany. Pod żadnym pozorem nie podejmuj się wejścia w rynek z niesprawdzonym produktem. Porwanie się od razu na głęboką wodę może doprowadzić do strat i zniechęcenia do podjęcia kolejnego biznesu.

Grupa osób posiadających stałe zatrudnienie podaje w wątpliwość to, że na uruchomienie biznesu wystarczy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ponadto uważają, że jedynie stuprocentowe zaangażowanie od samego początku zaistnienia firmy, może zadecydować o sukcesie firmy. Osobom tym jest trudno wyjść spoza strefę komfortu i podjąć ryzyko uruchomienia własnej firmy. Przyzwyczajenie do stałego wynagrodzenia, jakie gwarantuje im etat, powoduje strach utraty systematycznych wpływów na konto bankowe. Dlatego przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu się w prywatny biznes, należy przejść przez kursy i szkolenia mogące ułatwić start.

The Lean Startup w praktyce

Jedną z firm, które zastosowały metodę Lean Startup byli założyciele firmy SafePacz. Firma ta zajmuje się produkcją nakładek na kamerki w laptopie. Minimalizację ryzyka osiągnęła poprzez wyprodukowanie prototypu kamerki a właściwie wydrukowanie jej na drukarce 3D. Gdyby zainteresowanie produktem nie byłoby zbyt zadowalające, to takie rozwiązanie, ułatwiłoby jego dopracowanie i szybkie przeprowadzenie zmian. Taka strategia potrafi doprowadzić do ekspresowego wyprodukowania pierwszego produktu, a co za tym idzie, można szybko podjąć konkretne działania. Testowanie produktu na jego początkowych wersjach zdecydowanie przybliża do sukcesu. W przypadku porażki straty nie są bardzo odczuwalne. Właśnie takie podejście jest założeniem Lean Startup metody.

Jak wdrażać Lean Startup?

Metoda Lean Startup sprawia, że ​​rozpoczęcie działalności gospodarczej jest raczej nauką niż sztuką. Metoda Lean Startup umożliwia zbudowanie wydajnej firmy pod względem kapitałowym, ponieważ pozwala start-upom rozpoznać, czy obrany kierunek jest właściwy, czy należałoby zmienić kierunek strategii. Wszystko to odbywa się przy minimalnych kosztach, tracąc niewiele czasu a co najmniej ze świadomością, że czas został efektywnie wykorzystany. Podstawową przesłanką tej metodologii jest zbudowanie produktu tak szybko, jak to możliwe, aby zebrać opinie klientów, które pomogą zrewidować i ulepszyć firmę. Przyjęcie metodologii Lean Startup może pomóc Twojemu biznesowi przewidywać wyzwania, sprostać im i szybko wprowadzać innowacje, aby zmienić branżę, gdy coś pójdzie nie tak. W metodzie tej ogromny nacisk jest kładziony na sprawność i szybkość oraz testowanie przeprojektowanych ofert w celu uzyskania opinii klientów. Więc jakby to były, gdyby wszystkie firmy opierały się na zasadzie Lean Startup? Przede wszystkim zaoszczędzilibyśmy czas. A czas to pieniądz.

Dodaj komentarz