Podstawy start-upu. Skąd wziąć pieniądze na biznes?

Jeśli dopiero wpadłeś na pomysł założenia start-upu, powinieneś w pierwszej kolejności pomyśleć o funduszach – w jaki sposób można najłatwiej je zdobyć i przede wszystkim  gdzie szukać źródeł finansowania. Zainteresowany? To dobrze, bo dziś podpowiadamy dokładnie co i jak.

Finansowanie przez założycieli czy dofinansowanie z zewnątrz?

Dobry inwestor to podstawa każdego start-upu, który w przyszłości ma cechować się niemałym powodzeniem. To, ile pieniędzy zdobędziesz na start i czy utrzymasz wysokość tych środków przez najbliższe miesiące będzie miało kolosalne znaczenie.

Pieniądze od założycieli

Jak najniższe koszty przy pierwszych krokach

Na początek powiemy coś na pocieszenie – koszty rozpoczęcia i utrzymania typowego start-upu w Polsce są co najmniej 5-krotnie mniejsze od tych, panujących choćby w Stanach Zjednoczonych. Jesteś więc w pewien sposób uprzywilejowany samą swoją lokalizacją. To, co jednak powinieneś zapamiętać z tego akapitu to to, że jesteś w stanie za naprawdę niewielkie pieniądze postawić pierwsze biznesowe kroki.

Postaw na gotowe programy on-line, wykorzystaj znane rozwiązania nie pakując się w takie pomysłu, które jeszcze nikomu nie przyniosły zakładanych efektów, zorganizuj dobrze swój czas i dobierz taką ekipę, na której będziesz mógł polegać nawet w przypadku niepowodzeń czy natłoku pracy.

Czekanie na inwestora to krok w tył

Zdobycie inwestora nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. W tym przypadku chcieć nie koniecznie znaczy móc Znalezienie fundatora Twoich pomysłów zabierze Ci co najmniej miesiąc. Jednak w tym czasie powinieneś siedzieć bezczynnie – podczas czekania na sponsora powinieneś dopracować swój biznesplan lub nawet ruszyć z działalnością.

Jeśli masz możliwość szybszego działania, rób to. Czasami w prowadzeniu start-upu krok w tył okazuje się krokiem ku przegranej.

Pieniądze z zewnątrz, czyli dofinansowania

Czytelna prezentacja i model biznesu

Jeśli starasz się o dofinansowanie, wiedz, że niezbędne będzie dokładne przedstawienie planu działania Twojego start-upu, i to najlepiej w dość czytelny sposób. Warto postawić na graficzne rozwiązania lub chociaż te, z wykorzystaniem tabeli typowych dla Excela. Ujmij w nich konkretne liczby, podziel środki na poszczególne działy.

Prawnik, jako ochrona przed podpisaniem zbędnych dokumentów

Podczas rozmów o niemałych pieniądzach często pojawiają się dokumenty, których podpisanie może w jednoznaczny sposób przekreślić skuteczność i opłacalność całego start-upu. Jeśli czujesz, że prawo i rachunkowość nie są Twoją mocną stroną, wynajmij prawnika, który w odpowiednim momencie chwyci Cię za rękę, wyrwie długopis z Twojej ręki i zabezpieczy Twoje obecne i przyszłe interesy.

Zebrałeś pieniądze na swój pierwszy start-up? Lepiej nad nimi czuwaj, bo niepilnowane lubią znikać. Programy do faktur – oto rozwiązanie.

Dodaj komentarz