pomnazanie kapitalu w co inwestowac pieniadze

Pomnażanie kapitału – w co inwestować pieniądze?

Jeśli prowadzisz własną działalność pamiętaj, że pomnażanie kapitału jest bardzo istotne. Pomoże to w przyszłości osiągnąć niezależność finansową, a także zgromadzić dodatkowe środki na niespodziewane sytuacje. Co najlepiej zrobić z nadwyżką finansową? Zainwestować ją. Możemy postawić na akcje, obligacje czy kupno ziemi. Coraz popularniejsze staje się także inwestowanie alternatywne. Na czym polega?

Skąd wziąć pieniądze na biznes?

Własny startup to marzenie niejednego z nas. Rzadko kto zastanawia się jednak nad tym, skąd wziąć pieniądze na biznes. Najlepiej jest je zgromadzić samemu. Nie tylko da to większą satysfakcję, ale spowoduje jednocześnie, że nie będziemy musieli się zadłużać w bankach czy firmach pożyczkowych. Możemy też pożyczyć od bliskich. Istnieje jednak ryzyko, że będą nam oni wypominali sukces do końca życia.

Najprościej będzie skorzystać z dofinansowań oferowanych przez różne ośrodki państwa. Istotne może okazać się także znalezienie inwestora. Pamiętajmy jednak, że w początkowym etapie prowadzenia działalności może to być trudne. Nie znaczy jednak, że niemożliwe.

Pomnażanie kapitału, czyli co zrobić z nadwyżką pieniędzy?

Jeśli dobrze zainwestowaliśmy pierwsze złotówki i otrzymaliśmy nadwyżkę pieniędzy, powinniśmy ją zainwestować. Po co? Aby inwestycja przyniosła zysk. Wtedy będziemy mogli go swobodnie wykorzystać przeznaczając pomnożony kapitał na działalność firmy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, abyśmy zgromadzoną gotówkę ponownie zainwestowali. Pomnażanie kapitału przedsiębiorstwa jest bardzo ważne nie tylko dla doświadczonych spółek, ale także startupów. Powinny one dążyć do niezależności finansowej, aby w dalszym etapie działalności swobodnie funkcjonować.

Pamiętajmy, że inwestycje wiążą się z pewnego rodzaju ryzykiem. Przeznaczając środki na akcje, obligacje czy zakup nieruchomości możemy dużo zyskać, ale i dużo stracić. Skąd więc sukcesy inwestycyjne tak wielu osób? One po prostu ryzykują. Nie korzystają z pierwszej nadarzającej się okazji, jednak po przemyśleniu strategii – inwestują. Nawet jeśli z góry nie mogą przewidzieć wyniku tego działania. Co więcej, są cierpliwi. Inwestowanie tego wymaga, ponieważ pomnożenie kapitału może nastąpić dopiero za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Inwestycje krótkoterminowe – co do nich należy?

Pomnożenie kapitału może być możliwe dzięki inwestycjom. Do krótkoterminowych inwestycji zaliczamy:

  • lokaty bankowe – polegają na zamrożeniu pieniędzy na wybrany przez siebie okres. Zwykle jest to kilka miesięcy do nawet kilku lat. W przypadku tego typu inwestycji nie mamy możliwości wypłacania zgromadzonych na lokacie pieniędzy. Zerwanie lokaty oznacza jednocześnie utratę wypracowanych odsetek. Pamiętajmy, aby rodzaj lokaty wybrać indywidualnie. Powinien być on dopasowany do możliwości naszego przedsiębiorstwa;
  • rachunki oszczędnościowe – są zdecydowanie lepsze niż lokaty, ponieważ po pierwsze możemy swobodnie dysponować znajdującą się na rachunku gotówką, po drugie – nie tracimy odsetek. Rachunek oszczędnościowy nie jest tym samym co tradycyjny ROR. W przypadku zwykłego konta osobistego zostaje nam narzucone niewielkie oprocentowanie lub nie ma go wcale. Przez to wpłacając na niego pieniądze nie pomnażamy kapitału. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku konta oszczędnościowego;
  • fundusze inwestycyjne – to mniej opłacalny sposób pomnażania kapitału, jednak wciąż przynoszący zysk. Polega na inwestowaniu w papiery wartościowe (fundusze rynku pieniężnego) czy obligacje skarbowe, korporacyjne i komunalne (fundusze obligacji). Należy pamiętać, że tego typu inwestycja wiąże się z opłatami. Zwykle jest to 1-2 proc. opłaty za zarządzanie, a także 0-2 proc. opłaty manipulacyjnej za wejście w fundusz.

Inwestycje długoterminowe, czyli jakie?

Długoterminowe inwestycje mogą pomnożyć kapitał wielokrotnie, jednak wymagają dużo cierpliwości. Pieniądze możemy zainwestować w:

  • akcje – to rodzaj papierów wartościowych. Ich posiadacze (akcjonariusze) wraz z kupnem akcji stają się właścicielami części majątku spółki akcyjnej. Jej akcje dopuszczone są do obrotu, czyli można nimi handlować na dostępnym dla indywidualnych inwestorów rynku. Kupując akcje mamy więc prawo do zysku;
  • obligacje – to również forma papierów wartościowych. Są one emitowane w serii. Emitent, czyli państwo, gmina lub przedsiębiorstwo stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza (naszym) i wobec tego zobowiązuje się do wypłacenia odsetek i wykupu obligacji;
  • nieruchomości – kupowanie mieszkań jest coraz bardziej popularnym sposobem na pomnożenie kapitału. Choć stanowi duży wydatek, możemy liczyć na stały zysk z wynajmu, a także możliwość wzięcia kredytu pod zastaw posiadanej nieruchomości;
  • ziemię – aby w nią inwestować, trzeba mieć dużo pieniędzy, ale przede wszystkim cierpliwości. Zysk z kupna ziemi może być widoczny dopiero po wielu latach. Kluczowe przed jej wyborem jest zapoznanie się z planami rozwoju okolicy. Jeśli będzie ona stwarzała możliwości zarówno do odpoczynku po trudnym dni, jak i rozwoju, będzie idealna.

Inwestowanie alternatywne nie tylko dla przedsiębiorców

Jeśli nie chcemy ryzykować, ale jednocześnie chcemy pomnożyć kapitał przedsiębiorstwa, możemy postawić na inwestowanie alternatywne. Mogą z niego skorzystać nie tylko osoby fizyczne, ale właśnie firmy. Alternatywą dla inwestowania w akcje, obligacje czy nieruchomości może być alkohol. Powinniśmy wziąć pod uwagę głównie wina kolekcjonerskie, które produkowane są w limitowanych wersjach. Bardzo dobrym pomysłem jest także kupno whisky. Takie trunki zyskują na wartości oraz smaku. Pamiętajmy jednak, że zakup dużej ilości alkoholu będzie wiązał się z obowiązkiem znalezienia dobrego miejsca na jego przechowanie, a także pośrednika finansowego. Ten pomoże nam dostać się do różnego rodzaju giełd alkoholowych.

Pieniądze pozyskane przez startupy mogą zostać także zainwestowane w sztukę. Nie trzeba się na niej znać. Wystarczy, że znajdziemy specjalistę, który nam pomoże w wyborze wartościowych dzieł. Po kilku latach ich sprzedaż może przynieść naprawdę duży zysk. Podobnie zresztą jak innych kolekcjonerskich rzeczy, takich jak: monety, znaczki, autografy, a nawet metale szlachetne.

Social lending – sposób na pomnożenie kapitału?

Rynek finansowy jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów. Dzięki temu coraz więcej raczkujących przedsiębiorstw korzysta z jego usług oraz wspomaga swój rozwój możliwościami jakie daje. Nowością w świecie finansów jest social lending, czyli pożyczki społecznościowe. Udzielane są one m.in. przez firmy, które chcą pomnożyć posiadany kapitał oraz osiągnąć wolność finansową.

Pożyczki społecznościowe udzielane są zwykle za pomocą serwisów internetowych. Transakcje są całkowicie bezpieczne i oparte na weryfikacji osób, które w nich uczestniczą. Cały proces udzielenia pożyczki odbywa się w formie aukcji. Osoby zainteresowanie dodatkową gotówką umieszczają w sieci ogłoszenie dotyczące interesującej ich kwoty pożyczki oraz maksymalnego oprocentowania, jakie mogą wybrać. Mogą także odpowiadać na ogłoszenia z ofertą inwestorów.

Dodaj komentarz