druk 3d ciekawe zastosowania

Druk 3D – ciekawe zastosowania

Witam wszystkich!

Wypoczęta i pełna optymizmu postanowiłam podzielić się z Wami innowacjami związanymi z branżą druku 3D. Nie każdy wie, że ta technologia, a raczej innowacja – to bardziej właściwe słowo, ma szeroko pojęte zastosowanie.

Do czego można wykorzystać druk 3D, jakie są jego zastosowania? Zapraszam do lektury.

Czym jest druk 3D? To nic innego jak możliwość zmaterializowania każdego naszego pomysłu i nadanie mu realnego kształtu. Jeszcze do niedawna była to totalna abstrakcja, teraz jest to codzienność. Za pomocą drukarek 3D możemy wydrukować naprawdę wszystko – jedyne co nas ogranicza, to nasza własna wyobraźnia.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń umożliwiających drukowanie technologią 3D. Oczywiście nie mówimy tutaj o profesjonalnych maszynach, które wykorzystywane są przez firmy specjalizujące się w drukowaniu np. makiet architektonicznych dla firm developerskich – te są „lekko” poza zasięgiem. No chyba, że posiadasz luźne 500tys złotych, to zwracam honor :D.

Każdy Kowalski może zacząć swoją przygodę z drukiem 3D – maszynę można kupić mając w kieszeni już ok 3K bądź zmontować ją samodzielnie, co oczywiście wychodzi taniej.

Jakie możliwości dają nam drukarki 3D?

Odpowiedź jest bardzo prosta – dają nam nieograniczone możliwości. Weźmy dla przykładu naszego Zortraxa M200. Fakt jest taki, że jest to maszyna drukująca tylko z ABS-u czyli prościej mówiąc, drukująca z plastiku. Wydruki mają zastosowanie w branży architektonicznej, budowlanej a także usługowej. Współpracując z profesjonalnymi grafikami możemy wydrukować wszystko, począwszy od złączki, przez spersonalizowanego pendrvie’a po makiety domów, mieszkań czy ruchomych elementów silnika. To czym zajmujemy się my nie jest niczym nadzwyczajnym, jest to standardowe zastosowanie maszyn 3D.

Większość ludzi nie mająca styczności z drukarkami 3D, z nowinkami z tego świata ma mylne wrażenie, że ten cały druk 3D to taki gadżet. Okazuje się jednak, że zagłębiając się w temat można się bardzo zdziwić, powiedzieć „wow” i szukać szczęki gdzieś na podłodze :-).

Branża 3D rozwija się w zaskakującym tempie a innowacyjne rozwiązania stosowane są wszędzie, np. w medycynie.

Czy wiecie, że istnieje możliwość drukowania tkanek? Ba… jest to jeden z najbardziej obiecujących obszarów całej branży druku 3D. Drukowanie organów potrafi budzić spore kontrowersje – nie ma się co dziwić. Patrząc na takie rzeczy człowiek czuje się jakby uczestniczył w Matrixie … jednak jest to coś, co dzieje się naprawdę, tylko nie każdy z nas jest tego świadomy. Jak dla mnie jest to duży krok ku przyszłości, wielki przełom – jednak jak zaznaczam jest to MOJE zdanie :-). Wielu ludzi uważa ten postęp za krok w stronę zagłady – czy słusznie? Nie mnie to oceniać.

Ostatnio spotkałam się z artykułem w którym opisano drukowanie mózgu – tak i nie jest to żart. „Mózg w naczyniu” czy „mózg w słoiku” był do tej pory tylko eksperymentem, oglądany w filmach naukowych a jeszcze częściej w różnego rodzaju horrorach :-). Niedawno zespół naukowców z Melbourne ogłosił wyniki swoich eksperymentów związanych z drukiem 3D komórek mózgowych. Nie chodzi tutaj o to, że zostały wydrukowane półkule mózgowe – choć oczywiście jest to spektakularne wydarzenie. Chodzi o fakt iż wydrukowana tkanka mózgowa działa! Naukowcom udało wytworzyć się kawałki kory mózgowej, w której neurony są w stanie łączyć i komunikować się ze sobą, tworząc takie same struktury jak w przypadku nowo tworzących się mózgów ludzkich. Do wydrukowania tkanki są oczywiście potrzebne komórki macierzyste pobierane od danego pacjenta. Następnie wytworzona tkanka jest używana np. do testowania efektywności działania lekarstw w przypadku konkretnego pacjenta. Są to oczywiście tylko próby jednak jakiś czas temu wydawało się to niemożliwe.

Kolejnym ciekawym przykładem zastosowania druku 3D jest druk z betonu. Nie wiem czy wiecie, ale w chinach w ciągu 24h został wybudowany dom! Wróć … Wydrukowany 🙂 Poniżej link do filmiku w którym możemy zobaczyć etapy drukowania (powstawania) domu.

Moi drodzy … pisać na temat druku można godzinami … bo przykłady można znaleźć na każdym kroku. Praktycznie każdego dnia pojawiają się nowe pomysły na wykorzystanie drukarek 3D. Ja podałam Wam najciekawsze jak dla mnie.

A co Wy sądzicie o zastosowaniu druku 3D w codziennym życiu? Może słyszeliście o jakimś niecodziennym zastosowaniu tej technologii.  Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz