skad wziac pieniadze czyli pozyczka na rozwoj firmy

Skąd wziąć pieniądze czyli pożyczka na rozwój firmy.

Hej wszystkim!

Myślałam trochę nad tematyką kolejnego wpisu i stwierdziłam, że podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami w temacie pozyskiwania dodatkowych środków na rozwój naszego własnego biznesu.

Każdy z nas, no..a przynajmniej większość, która decyduje się na otwarcie firmy nie robi tego z dnia na dzień. Najpierw skrupulatnie obmyślamy koncepcję, rozważamy za i przeciw, a następnie tworzymy nasz biznesplan. Zdajemy sobie sprawę, że nie będzie łatwo, jednak pełni entuzjazmu decydujemy się na ten krok i otwieramy firmę. Czasami okazuje się, że mimo naszego perfekcyjnego planu coś idzie nie tak lub firma nie zarabia tyle ile powinna a my nie mamy możliwości aby się rozwinąć – stanęliśmy w martwym punkcie. Wiemy doskonale, że aby się rozwijać trzeba inwestować ale aby inwestować trzeba mieć środki – bez tego będzie ciężko :-). Na początku nasza firma osiąga umiarkowane dochody a my skupiamy się głównie na tym aby mieć z czego opłacić rachunki. Czasami świta nam w głowie myśl: „ a może unowocześniłabym park maszynowy albo zatrudniła handlowca…”i co wtedy robimy? Wmawiamy sobie, że to nie jest najlepszy moment. Że może w przyszłym miesiącu jak się „odkujemy”. Odkładamy decyzję o inwestycji licząc na to, że kiedyś będzie lepszy moment.

Moim zdaniem jest to błąd – czekanie na lepsze jutro może trwać nawet całe życie a i tak nie mamy gwarancji, że ten dzień nadejdzie. Jednocześnie pozwalamy na to, aby rosła przewaga konkurencji. Co należy zrobić? Należy pomyśleć jak korzystnie pozyskać środki na rozwój firmy aby móc się rozwijać a nie stać w miejscu.

Możliwości mamy tak naprawdę wiele:

1) Pozyskanie inwestora – jest to bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Wszystko tak naprawdę zależy od nas samych i od naszej determinacji w dążeniu do celu. W naszym kraju istnieje PSIK (Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych) gdzie możemy poszukiwać inwestorów na nasz biznes. Początkiem drogi do uzyskania kapitału jest jasne i precyzyjne określenie potencjału naszej firmy, jej warunków rynkowych i potrzeb kapitałowych. Musimy pamiętać, że propozycja dla Inwestora musi być przygotowana bardzo starannie, a to może zająć nawet kilka tygodni. Gra toczy się o bardzo wysoką stawkę, więc należy zrobić wszystko, aby wypaść jak najlepiej – tutaj nie można się spieszyć. Jeżeli nasza propozycja spotka się z zainteresowaniem, to musimy mieć na uwadze, że rozmowy mogą toczyć się nawet do pół roku – jest to spory okres czasu, ale warto.

2) Pożyczki z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)

Aktualnie PARP oferuje dwa rodzaje pożyczek:

Fundusz pożyczkowy Krajowego Systemu Usług

Bardzo dobra propozycja dla nowych mikroprzedsiębiorstw, które nie mają historii kredytowej i w związku z tym trudno im uzyskać finansowanie na dobrych warunkach. Pożyczka udzielana jest na cele związane z podjęciem, prowadzeniem i rozwojem działalności gospodarczej, między innymi na:

 • finansowanie inwestycji,
 • wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych,
 • zakup maszyn i urządzeń,
 • rozbudowę, adaptację lub modernizację obiektów produkcyjnych, handlowych , usługowych,
 • zakup materiałów i surowców niezbędnych do realizacji założonego przedsięwzięcia gospodarczego.

Warunki:

– oprocentowanie nawet od 0% do max 7% i jest to całkowity koszt, bez opłat przygotowawczych itp.

– kwota pożyczki od 5 do nawet 500tyś. zł,

– okres spłaty do 60 miesięcy,

– zabezpieczenie w postaci weksla in blanco,

Szczegóły na stronie PARP

Fundusz pożyczkowy dla kobiet

Pilotażowy program pożyczek dla kobiet planujących założenie działalności gospodarczej bądź poszukujących środków na jej rozwój. Przedsiębiorcze panie mogą sfinansować:

 • zakup: środków trwałych bez nieruchomości; usług innych niż doradcze; wartości niematerialnych i prawnych, a także materiałów i wyposażenia,
 • adaptację obiektów biurowych, produkcyjnych, usługowych lub handlowych,
 • ustanowić lub utrzymać zabezpieczenie należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy pożyczki.

Warunki

– kwota pożyczki od 20 do 40tyś zł, pozwala sfinansować do 95% wartości inwestycji,

– stałe oprocentowanie na poziomie 2%,

– okres spłaty do 60 miesięcy,

– możliwość zawieszenia spłaty na okres do 1 roku,

Więcej tutaj

3) Regionalne fundusze pożyczkowe

Na terenie całego kraju działają Fundusze Pożyczkowe, które przy wsparciu środków Unijnych jak i lokalnych samorządów realizują politykę wspierania firm. Np. na śląsku działa Fundusz Górnośląski. Oferuje on finansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województw : śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Pieniądze możemy przeznaczyć zarówno na bieżące wydatki np. zakup surowców, materiałów, produktów oraz towarów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, przeznaczonych do dalszego przetworzenia /sprzedaży jak i wydatki inwestycyjne:

 • zakup nieruchomości bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
 • budowę, rozbudowę, adaptację lub remont i modernizację budynków i budowli produkcyjnych, usługowych i handlowych bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
 • zakup maszyn i urządzeń, w tym również środków transportu, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
 • zakup oprogramowania informatycznego, licencji i innych praw na dobrach niematerialnych bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
 • zakup przedsiębiorstwa w rozumieniu art.55Kodeksu cywilnego lub jego zorganizowanej części,
 • inne przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym bezpośrednio związane z prowadzona działalnością gospodarczą.

Warunki

– kwota pożyczki od 10 do 600tyś zł,

– pożyczka na inwestycje wymaga 20% wkładu własnego,

– okres spłaty do 60 miesięcy przy pożyczce na bieżące wydatki lub do 84 miesięcy przy pożyczce na inwestycje,

-możliwość zawieszenia spłaty na okres 3miesiecy (bieżące wydatki) lub 12 miesięcy (pożyczka inwestycyjna),

– oprocentowanie uzależnione od wnioskowanej kwoty i ustalonego okresu spłaty (w praktyce od 2 do 6%).

Więcej tutaj

4) Bankowe pożyczki dla przedsiębiorców

W ostatnim czasie jesteśmy zalewani ofertami pożyczkowymi od banków. Muszę przyznać, że jest w czym wybierać a i warunki wydaję się być atrakcyjne. Jako przykład wzięłam aktualną ofertę banku ING – dobrze się pozycjonowała w googleJ. Na realizację bieżących potrzeb mamy dwie oferty: pożyczkę lub linię kredytową.

Pożyczka:

– maksymalna to nawet 1 200 000zł,

– okres spłaty do 10lat,

– oprocentowanie WIBOR3M + marża 4%(aktualnie dawałoby 5,73%).

Szczegóły

Linia kredytowa

Odpowiednik debetu w koncie w wersji dla firm.

-maksymalna kwota do 500 000 zł (w tym dla nowych firm do 10 000 zł),

– oprocentowanie WIBOR1M + marża 4,5% (aktualnie dawałoby 6,17%),

– marża za przyznanie linii kredytowej 2%, nie mniej niż 200zł.

Szczegóły

Jeśli nie możesz skorzystać z żadnego z powyższych rozwiązań, a masz już założoną firmę i chcesz zacząć bo wiesz, że Twój plan się sprawdzi, jest jeszcze jedna droga do celu. Jest to możliwość pożyczenia pieniędzy na start pod zastaw auta firmowego. Cała procedura i zabezpieczenie pożyczki opiera się o przewłaszczenie auta pożyczkobiorcy co jest szczegółowo opisane na blogu jednej z firm specjalizujących się w tej dziedzinie.

Jak widać mamy w czym wybierać. Na szczególną uwagę zasługują pieniądze pochodzące z programów unijnych. Pozostało tylko 5 lat na wykorzystanie tego potencjału i aż żal byłoby nie skorzystać. Zatem jeśli mamy pomysł i chcemy się stale rozwijać to na pewno warto czasami podeprzeć się pożyczką. Taki zastrzyk gotówki pozwoli nam rozwinąć skrzydła i w dłuższej perspektywie powinien się opłacić.

Czy ktoś z Was rozważa aktualnie pozyskanie dodatkowych środków na rozwój swojej firmy. Macie jakieś inne pomysły na ich pozyskanie niż te powyżej? Chętnie poczytam o tym w komentarzach.

Dodaj komentarz