planujesz-zalozyc-start-up-3-rzeczy-warto-zwrocic-uwage-660x440

Planujesz założyć start-up? Oto 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Założenie własnej firmy wymaga trafnego pomysłu, dobrze skonstruowanego biznes planu i strategii. Od tego powinieneś zacząć, ale to, co na dalszym etapie zadecyduje o sukcesie lub porażce założonej przez Ciebie firmy leży jeszcze głębiej.

Dziś, mając na uwadze wyłącznie aspekty najważniejsze, przedstawiamy 3 rzeczy, dzięki którym Twój start-up okaże się strzałem w dziesiątkę. Rozsiądź się wygodnie, weź coś do picia, bo mimo że sięgniemy podstaw, będziesz miał o czym czytać.

Podatki, kapitał i udziały. Start-up to przede wszystkim firma

Start-up, mimo swojej specyficznej charakterystyki jest przede wszystkim firmą i tak, jak pozostałe rządzi się prawami, które po prostu trzeba znać. Przemyślany dobór pracowników i opracowany model biznesowy jest ważny, owszem, ale to, co stoi u podstaw Twojej działalności to podatki, kapitał i udziały.

1. Know-how jako udział w firmie?

Po założeniu spółki, a nawet już podczas jej zakładania każdy ze wspólników zobowiązany jest do poniesienia wkładu własnego, który będzie w stanie pokryć kapitał zakładowy. Jednym z najczęściej spotykanym rozwiązań w przypadku przedsiębiorców jest zastąpienie kapitału zakładowego wkładem bezgotówkowym w postaci typowego know-how.

Pamiętaj jednak, że zdecydowanie się na taki rodzaj wkładu pociąga za sobą kolejne kroki, między innymi powstanie u wspólnika przychodu w postaci nominalnej wartości udziałów. Taki typ przychodu oczywiście podlega typowemu opodatkowaniu i obowiązkiem jest wykazanie go tuż z końcem roku podatkowego. Do tego typu działania przydają się płatne lub nie programy do faktur.

2. Ustalenie wysokości przyszłego kapitału zakładowego. Klucz do sukcesu?

To jeden z najważniejszych elementów każdej firmy, w tym start-upu. Warto, byś zwrócił uwagę na to, że jeśli określisz przyszły kapitał zakładowy na zbyt niski, poskutkuje to niezbyt atrakcyjną wiarygodnością spółki, a w szczególności tej dopiero pojawiającej się na rynku.

Uwaga: Zawarcie umowy to również odprowadzanie podatków, a te w wysokości 0,5% całego kapitału zakładowego mogą osiągnąć kolosalne rozmiary, jeśli kapitał określisz na zbyt wysoki. Określ więc go z odpowiednią rozwagą.

3. Zmiana w zespole? To również zmiana przychodu u wspólnika

Planujesz zmianę w swoim start-upowym zespole? Jeśli tak, to warto byś pamiętał, że zmiany w ekipie pociągają za sobą również zmiany w zakresie przychodu wspólnika sprzedającego udziały w chwili przeniesienia. To przypadek, w którym wspólnik ten powinien odprowadzić należyty podatek w wysokości 19% od poniesionego dochodu.

Dodaj komentarz