warto-zalozyc-startup-polsce-660x440

Czy warto założyć startup w Polsce?

O tym, że w Polsce warto założyć startup przekonało się już wielu młodych ludzi, którzy swoje doskonałe pomysły wprowadzili w czyn. Polskie startupy robią karierę nie tylko w Polsce. Niektóre z nich zostały uznane za najlepsze na świecie i zajmują dobre miejsca w prestiżowych konkursach. Wśród startupów autorstwa naszych rodaków są między innymi serwis i aplikacja do nauki języków obcych, aplikacja do zarządzania czasem, startup tworzący edukacyjne gry dla dzieci czy system do obsługi płatności.

Startup – inwestycja w niezależność

Powodów, dla którego warto założyć startup jest wiele. Jednym z nich jest właśnie fakt, że innym się udało. Startup to jednak przede wszystkim doskonały sposób na uniknięcie nudnej pracy i znalezienie zajęcia, które będzie naszą pasją, a nie tylko żmudnym zarabianiem pieniędzy. Startup może stać się sposobem na życie i zajęciem przynoszącym satysfakcję przez długie lata. Czy warto założyć startup w Polsce? Odpowiedź jest jednoznaczna – warto i grzechem byłoby tego nie zrobić, jeżeli mamy pomysły, które można przekuć w rzeczywistość.

Pasja i pieniądze

Prócz dobrych pomysłów, zapału do pracy i pasji, do założenia startupu potrzebne są często pieniądze. Polacy są w tej szczęśliwej sytuacji, że możliwości na ich zdobycie jest całkiem sporo. Pieniądze na uruchomienie i rozwój startupu można uzyskać z funduszy europejskich. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie znajdą się one w naszej kieszeni tak szybko, jak byśmy chcieli. Można też spróbować znaleźć inwestora, ale trzeba mieć dużą zdolność perswazji. Innym sposobem jest pomoc rodziny i przyjaciół, którzy wierzą w nasz pomysł lub finansowanie społecznościowe. Możliwe jest też zaciągnięcie bezzwrotnej pożyczki, jeżeli startup osiągnie sukces i utrzyma się na rynku przez co najmniej rok.

Choć zdobycie pieniędzy może być najtrudniejszym etapem drogi do sukcesu, to nie warto się poddawać. to możliwość założenia w przyszłości własnej firmy, co daje dużą wolność i niezależność finansową. Poza tym startup to nowa jakość na rynku, dlatego jest bezkonkurencyjny. Zaletą startupów jest również to, że można je wypróbować i przekonać się do ich skuteczności zanim założy się działalność gospodarczą, co pozwala uniknąć zbędnego ryzyka. Startup to wyzwanie dla osób, które nie boją się samodzielności i ciągle nowych wyzwań.

Droga do sukcesu

Startup to zwykle nie jest skończona forma, a początek przedsięwzięcia, które będzie się rozwijać, zmieniać i udoskonalać. Założenie startupu oznacza też prestiż i stanowi mocny punkt w CV. By stać się jego autorem nie wystarczy zwykle tylko pomysłowość i kreatywność, potrzebna jest też często duża specjalistyczna wiedza.

O tym, że startup może być doskonałym pomysłem na sukces niech świadczy powszechnie używany komunikator Skype czy słynny na cały świat Facebook. Zaletą startupów bywa też to, że czasem do ich założenia nie są potrzebne duże pieniądze, ani konieczność otworzenia działalności gospodarczej. Poza tym może to zrobić każdy– nie trzeba spełniać takich wymagań, jak duże doświadczenie zawodowe. Udany startup, to – jak sama nazwa wskazuje – początek jakiegoś przedsięwzięcia. Jeżeli zdobył dofinansowanie, został zauważony w konkursie czy przez inwestorów, oznacza to, że ma potencjał i najprawdopodobniej będzie się rozwijał i przynosił zyski przez długie lata. Na pewno warto wystartować ze swoim startupem, bo choć nikt nie da stuprocentowej gwarancji, że się uda, to ryzyko jest niewielkie a często się opłaca.

Dodaj komentarz