Definicja programu partnerskiego. Czy to dobry pomysł na zarabianie?

Program partnerski – co to jest? Jak go stworzyć i jak na nim zarobić?

Pojęcie programu partnerskiego wiąże się ściśle z pojęciem afiliacji, czyli mówiąc po krótce współpracy. Może to być współpraca dwóch lub kilku osób, przedsiębiorstw lub innych, natomiast w programach partnerskich chodzi głównie o wykorzystanie narzędzi internetowych.

Program partnerski – co to?

Jeśli zaistniałeś w sieci, odniosłeś sukces i masz popularny kanał na YouTubie, konto z Facebooku z dużą ilością polubień lub profil na Instagramie, możesz zwrócić się bezpośrednio do reklamodawcy i w zamian za różne profity umieszczać na swoich kontach liczne reklamy wzmianki, odnośniki i linki. Istnieje wiele stron, które oszczędzają trudu szukania, a poprzez rejestrację na nich można w łatwy sposób pozyskać firmę i nawiązać z nią współpracę. To będzie właśnie program partnerski. Umieszczając na stronie banner reklamowy czy link promujący dany sklep, może za to otrzymać bezpłatne produkty lub zapłatę od reklamodawcy.

Ale nie musisz mieć też tysięcy obserwujących, żeby zacząć zarabiać. Programy partnerskie opierają się w dużej mierze na systemach poleceń. Możesz więc zacząć od swoich znajomych a następnie sukcesywnie docierać do kolejnych osób. Bardzo popularnym ostatnio rodzajem zarabiania jest polecanie kont bankowych. Poprzez rejestrację i założenie konta online można uzyskać zwrot 100 zł za każde konto. Jak więc polecić innym? Może akurat słyszałeś ostatnio, że ktoś z Twoich znajomych zastanawiał się, jaki bank będzie najlepszy? Jeśli skorzysta z Twojego linku polecającego, może uzyskać taką samą kwotę zwrotu jak Ty. Wystarczy tylko przesłać link – czy mailowo, czy za pośrednictwem komunikatora i czekać aż dana osoba dokona rejestracji.

Programy partnerskie a sieci afiliacyjne

O ile polecenie konta bankowego można znaleźć na stronie banku, o tyle warto też rozważyć połączenie kilku opcji. Istnieje wiele sieci afiliacyjnych, które łączą kilka różnych programów. Poprzez jedną rejestracje można polecać kilka na raz, co oczywiście przekłada się na otrzymaną prowizje. Proste i czytelne interfejsy pozwalają na bieżąco monitorować polecenia oraz kwotę do wypłaty.

Programy partnerskie opierają się w dużej mierze na marketingu szeptanym oraz wykorzystaniu autorytetów. Jeśli bloger, którego uważnie obserwujemy, poleca produkt czy usługę, na pewno będziemy bardziej skłonni z tego skorzystać. Podobnie w przypadku polecenia przez np. znajomego. Jeśli on z czegoś korzysta i jest zadowolony, to warto mu zaufać. W ten sposób budują się naprawdę potężne piramidy oparte na poleceniach i prowizji. Wraz z rozszerzaniem grona osób, które z naszego polecenia skorzystały z danej usługi automatycznie powiększamy liczbę osób, od których będzie zależała prowizja. Jeśli z kolei oni polecą następnych, to wszyscy dołączają do osoby, która to zapoczątkowała i każdy z nich otrzymuje prowizję.

Jak zarobić na systemie poleceń?

Istnieje kilka możliwości – od wspominanych wcześniej poleceń kont bankowych, bannerów na stronach, poprzez rozbudowane programy partnerskie. Wyróżnia się kilka najczęściej spotykanych modeli – są to CPC (płatność za kliknięcie), CPL (płatność za lead) oraz CPS (płatność za sprzedaż). W pierwszym przypadku chodzi o kliknięcie, które będzie odnośnikiem najczęściej do strony, płatność za lead to pozyskanie potencjalnego klienta, które dodane do kontaktu zostaną przekazane firmie, która zleciła taki program partnerski. Ostatnia forma to płatność za sprzedaż, czyli jeśli ktoś z naszego polecenia dokona zakupu czy np. rezerwacji hotelu, otrzymamy za to określoną kwotę.

Programy partnerskie – jak się rozliczać?

Bardzo ważną kwestią jest rozliczanie za programy partnerskie. Jak pozyskać fundusze? Dużo osób wciąż nie wie, na czym polegają i nie do końca świadomie decyduje się na udział w programach. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim zawsze uważnie sprawdźmy warunki, jeśli nie ma podanych wszystkich informacji, zwróćmy się bezpośrednio do partnera. Brak informacji budzi podejrzenia i warto rozwiać wszystkie obawy.

Zwróćmy także uwagę na formę zapłaty. W niektórych firmach są podane minimalne kwoty, po których osiągnięciu możliwa jest wypłata środków. Nie każdy program partnerski rozlicza się w formie pieniężnej. Na to także zwróćmy uwagę, żeby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Inne formy, które często się spotyka, to bony do sklepów, kupony rabatowe, przedpłacone karty płatnicze oraz inne. Jeśli zależy nam, żeby zapłatę otrzymać w gotówce, upewnijmy się czy na pewno tak jest.

Unikajmy nieznanych sieci partnerskich i poczytajmy opinię na ich temat. Jeśli coś budzi nasze podejrzenia, sprawdźmy jeszcze raz. W końcu mamy poświęcić czas na dotarcie do potencjalnych klientów. Wiele osób traktuje programy partnerskie jako dodatkowy zarobek, ale coraz popularniejsze jest także obranie tego kierunku jako głównego sposobu zarabiania na życie. W sieci znajdziemy pełno filmików i artykułów, gdzie ktoś opisuje swoje początki i promuje teraz wolno wymiarowy czas pracy, czyli bycie szefem samemu sobie.

Dodaj komentarz