Jak polskie startupy pozyskują pieniądze na rozwój?

Skąd najczęściej pozyskuje fundusze polski startup?

Startupy to obecnie jedne z najbardziej dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw. Początkowo kojarzyły się przede wszystkim z nowymi technologiami, jednak obecnie dotyczą każdej dziedziny życia. Pomysłów na firmy nie brakuje, ale zazwyczaj środków na ich sfinansowanie już tak. Skąd wziąć pieniądze na rozwój startupu? Początkujący przedsiębiorcy mają do wyboru m.in. kredyt, dotacje i leasing. Jednak pożyczkę na start firmy trudno uzyskać, dlatego warto pomyśleć o Venture Capital czy crowdfundingu.

Skąd wziąć pieniądze na rozwój startupu? 5 sprawdzonych źródeł

Założenie startupu w Polsce i nie tylko związane jest z szeregiem wydatków. Wprowadzenie na rynek nowego produktu lub usługi wiąże się z ryzykiem ponoszenia kosztów bez gwarancji na ich szybki zwrot, a brak dodatkowych środków może zablokować dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Wobec tego wielu pomysłodawców startupów zastanawia się, czy poniesione koszty i brak gwarancji sukcesu firmy warte są podjęcia ryzyka. Jeśli zdecydują, że tak, to pozostaje im kwestia sfinansowania pomysłu. A nie trzeba się opierać tylko na własnych oszczędnościach, żeby opłacić rozwój startupu.

Istnieje wiele źródeł finansowania, z których może skorzystać przedsiębiorca. Do najbardziej tradycyjnych należą:

 • kredyt,
 • pożyczka pozabankowa,
 • dotacje,
 • leasing.

Otrzymanie kredytu lub dotacji na nową firmę nie jest jednak proste. Instytucje finansowe nie chcą podejmować wysokiego ryzyka, które wiąże się z wspieraniem początkujących firm. Niewiele z nich przeżywa pierwszy rok – jeszcze mniej następnych pięć lat. Dlatego oprócz nich istnieją też źródła alternatywne, takie jak:

 • Anioły Biznesu,
 • fundusze Venture Capital,
 • platformy crowdfundingowe.

Kredyt na start – jak go uzyskać?

W niewielu bankach można otrzymać kredyt dla nowej firmy. Większość instytucji ma wysokie wymagania względem pożyczkobiorcy, wymagają odpowiedniej zdolności kredytowej i dobrej historii w BIK. Przedsiębiorstwo musi więc działać na rynku minimum 6 miesięcy, a nawet 1 rok, aby móc stworzyć własną historię kredytową.

Istnieją jednak cztery banki, które posiadają w ofercie tego typu produkt:

 • Idea Bank,
 • mBank,
 • PKO BP,
 • ING Bank Śląski.

Więcej szczegółów na temat tych banków można znaleźć w serwisie Ofin: https://ofin.pl/banki

Przed podjęciem decyzji warto skorzystać z porównywarki kredytów dla firm lub z usług doradcy finansowego. Zarówno kwota jak i forma kredytowania powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb i możliwości przedsiębiorcy. Może on wziąć pod uwagę m.in:

 • kredyt inwestycyjny – pozwoli na sfinansowanie majątku trwałego,
 • kredyt obrotowy – umożliwia finansowanie bieżących działań firmy,
 • limit kredytowy – działa na podobnej zasadzie, co debet na rachunku osobistym. Z tego kredytu można korzystać wielokrotnie,
 • linia kredytowa – funkcjonuje podobnie do karty kredytowej. Jest to kredyt przyznawany na dowolny cel.

Bank może od inwestującego przedsiębiorcy wymagać zabezpieczenia, np. hipoteki lub samochodu. Niezbędne będą też następujące dokumenty:

 • biznesplanu,
 • zaświadczenia o wpisie do KRS,
 • zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami do US i ZUS.

Pożyczka dla nowych firm

Trudności w otrzymaniu kredytu na starcie często zniechęcają do otworzenia własnej działalności. Zwłaszcza gdy początkowo startup generuje niski zysk niewystarczający na pokrycie potrzeb. Jeśli bank odmówił kredytu, rozwiązaniem może okazać się pożyczka pozabankowa. Firmy pożyczkowe mają liberalny stosunek do młodych przedsiębiorców. To oznacza, że warunki pożyczkodawców pozabankowych są łatwiejsze do spełniania (w porównaniu do warunków stawianych przez banki). Czego od klientów oczekują firmy pożyczkowe?

 • Posiadania dowodu osobistego,
 • zarejestrowania działalności w KRS,
 • posiadania stałego adresu zamieszkania na terenie Polski,
 • nieposiadania negatywnego wpisu w BIK,
 • nieposiadania wpisu w Biurach Informacji Gospodarczej (ERIF, KRD, BIG InfoMonitor).

Pożyczki pozabankowe można zaciągnąć od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Nie wymagają przy tym dokumentów rejestracyjnych czy księgowych. Nie trzeba też specjalnego poręczenia. Koszt takiej pożyczki będzie wyższy niż w przypadku kredytu w banku. Jednak pożyczka może znaleźć się na koncie jeszcze tego samego dnia, gdy złożony zostanie wniosek.

Leasing dla startupu – alternatywa dla kredytów i pożyczek

Finansowanie przedsiębiorstwa przy pomocy leasingu jest regulowane przez Kodeks Cywilny. Pojęcie z języka angielskiego oznacza “wynajem”. Istnieje wiele form leasingu, a do najbardziej popularnych należą leasing finansowy i operacyjny.

Leasing kojarzy się głównie z rynkiem samochodowym, jednak leasingować można również:

 • maszyny i urządzenia,
 • transport ciężki,
 • nieruchomości.

Freelancer może w taki sposób wypożyczyć np. maszyny, samochód lub wynająć biuro. Na koniec okresu leasingu przedsiębiorstwo ma szansę odkupić przedmiot od firmy leasingowej wpłacając kwotę określoną w umowie. Koszt będzie znacznie niższy niż cena rynkowa.

Istnieje też możliwość zrezygnowania z zakupu. Przedmiot zostanie wtedy zwrócony leasingodawcy, a biznesmen może wziąć w leasing nowszy sprzęt. Pozytywna historia leasingowa wpływa na zmniejszenie miesięcznych opłat, a dostęp do nowoczesnych urządzeń usprawnia pracę firmy.

Leasingodawca może wymagać od przedsiębiorcy:

 • prowadzenia działalności przez ustalony okres (min. 3 mies),
 • zdolności kredytowej,
 • pozytywnej historii kredytowej.

Leasing nie wiąże się z tyloma formalnościami co kredyt, ale może wymagać wkładu własnego. Pozwala też oszczędzać na podatkach ze względu na odpisy amortyzacyjne i nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową. Przedmiot leasingu nie jest własnością przedsiębiorstwa, ale stanowi część jego kapitału.

Pieniądze na start – dofinansowanie z Unii Europejskiej na rozwój firmy

W 2019 roku początkujący przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z Funduszy Europejskich, które jak co roku zostaną przydzielone w wielu programach. Wsparcie ma objąć osoby z innowacyjnymi pomysłami, osoby bezrobotne czy pochodzące ze wsi (co służy wyrównaniu szans społecznych).

“Platformy startowe dla nowych pomysłów” oferują wsparcie w tworzeniu i rozwijaniu startupów. Funkcjonują one w parkach technologicznych w Polsce Wschodniej. Aby otrzymać taką dotację, należy:

 • mieć nie więcej niż 35 lat,
 • posiadać innowacyjny pomysł na biznes,
 • posiadać chęć otworzenia własnej działalności w województwie podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim lub lubelskiem.

Fundusze unijne wspierają osoby młode – te mogą liczyć m.in. na doradztwo zawodowe, szkolenia i praktyki. Dotacja może sięgać do 20 tys. zł i jest przeznaczona dla osób do 30 roku życia. Unia Europejska analizuje sytuację beneficjenta, dobierając plan rozwoju do jego indywidualnych zdolności.

Osoby mieszkające na wsi – w tym rolnicy – mogą uzyskać od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nawet do 100 tys zł. Wystarczy zgłosić się po pomoc do Urzędu Gminy. Bezrobotni powyżej 30. roku życia mogą zgłosić się do Urzędu Pracy. Wsparcie otrzymają osoby żyjące w złych warunkach. Unia Europejska weźmie pod uwagę wiek i płeć, ale też poziom wykształcenia i niepełnosprawność osoby wnioskującej.

Finansowanie działalności przedsiębiorstwa – źródła alternatywne

Tradycyjne sposoby finansowania przedsiębiorstw są coraz trudniejsze do uzyskania. Otrzymanie kredytu, leasingu czy dofinansowania zajmuje więcej czasu niż zaciągnięcie pożyczki. Stworzyła się w ten sposób luka, którą wypełniają alternatywne formy finansowania.

Fundusze Venture Capital czy korzystanie z platform crowdfundingowych to właśnie alternatywna forma. Określane są jako fundusze podwyższonego ryzyka. Wiąże się to z faktem, że fundusz staje się wspólnikiem w zamian za dostarczenie kapitału i wiedzy specjalistycznej. Ryzyko ponosi tu nie tylko właściciel startupu, ale i inwestorzy.

Anioły Biznesu – kim oni są?

Aniołami Biznesu są prywatne osoby, które inwestują w startupy. Najczęściej są to przedsiębiorcy, których biznesy już odniosły sukces. Dysponują więc wiedzą, z której początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać. Inwestycja trwa zazwyczaj od 3 do 6 lat. Po tym czasie inwestor będzie oczekiwał zysku.

Przed udzieleniem wsparcia Anioł Biznesu bada, czy startup ma szansę na odniesienie sukcesu. W związku z tym, najczęściej oferują wsparcie firmom z dziedziny:

 • IT,
 • inżynierii medycznej,
 • biotechnologii,
 • inżynierii farmaceutycznej,
 • budownictwa.

Jest to elastyczna współpraca, dająca korzyści obu stronom. Jednak Anioły Biznesu inwestują prywatnie aby zachować swoją anonimowość. Stanowią ekskluzywne środowisko, do którego nie każdy ma dostęp.

Fundusze Venture Capital czy platforma crowdfundingowa?

Przedsiębiorca może też skorzystać z funduszu VC. Ten tworzony jest przez grupę prywatnych inwestorów, którzy wykupują udziały w firmie. Aby inwestycja okazała się dla nich opłacalna, musi być warta co najmniej ok. 1 mln. zł. Dobrze jeśli taka firma posiada innowacyjny projekt. Jeszcze lepiej, gdy firma jest już na rynku i został zbadany popyt na dany produkt.

Innym pomysłem na zbiórkę funduszy od inwestorów z zewnątrz jest platforma crowdfundingowa. Korzystają z nich głównie twórcy internetowi i artyści. Pomysłodawca projektu prosi o wsparcie inne osoby prywatne, które za jej pomocą mogą przesyłać pieniądze na jego cel. Twórcy zazwyczaj wynagradzają swoich dobroczyńców, przesyłając dodatkowe, darmowe materiały lub publikują je w specjalnych grupach przed premierą.

Każdy początkujący przedsiębiorca może szukać kapitału w kilku różnych źródłach na raz. Ważne, aby dobrać odpowiednie do swoich potrzeb.

Dodaj komentarz