Kredyt na rozkręcenie działalności - co trzeba wiedzieć?

Kredyt dla nowych firm. Jak otrzymać kredyt na start?

Otrzymanie kredytu inwestycyjnego dla nowej firmy nie jest łatwe. Jednak pomimo niewielkiej liczby oferty kredytów na start występują w wielu zróżnicowanych formach. Możemy wybrać dogodną formę finansowania nawet tuż po rejestracji działalności w CEIDG. Maksymalna dostępna kwota kredytu może sięgać nawet do kilkuset tysięcy złotych. Kto i w jaki sposób może uzyskać kredyt na start firmy?

Kredyt dla firm na start. Czy jest możliwy?

Sfinansowanie działalności startupu nie jest proste. Banki swoje usługi oferują najczęściej działalnościom, które już funkcjonują na rynku. Takie kredyty nie wymagają dużej ilości formalności, a warunki stają się lepsze w miarę jak przedsiębiorstwo zwiększa swoją zdolność i wiarygodność kredytową. Z tego powodu trudno jest otrzymać kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy.

Zazwyczaj minimalny okres działalności to właśnie od 12 do nawet 24 miesięcy. Taki czas pozwala przedsiębiorcy przedstawić w banku wyniki finansowe z co najmniej jednego zamkniętego okresu podatkowego. To istotne z punktu widzenia banku – im bardziej wiarygodny jest klient, tym mniejsze staje się ryzyko kredytowe przy udzielaniu dofinansowania. Trudne do spełnienia wymagania są spowodowane wysoką liczbą bankructw firm – szczególnie w ciągu pierwszych kilku lat prowadzenia działalności. Szacuje się, że co miesiąc upada jakaś firma. W 2017 roku upadło aż 889 przedsiębiorstw w Polsce. Niezależnie od przyczyn takiej sytuacji, banki liczą się z możliwością plajty swojego klienta.

Mimo wszystko o kredyt dla nowej firmy obecnie jest jednak łatwiej niż jeszcze kilka lat temu. Istnieją banki, które swoje oferty kierują szczególnie do małych firm. M.in. Idea Bank, Nest Bank, mBank czy Bank PKO. Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej czy startupu może korzystać z:

 • kredytu obrotowego,
 • kredytu inwestycyjnego,
 • limit kredytowy w rachunku bieżącym,
 • karta kredytowa.

Kredyt dla nowych firm od pierwszego dnia działalności. Ile można pożyczyć?

W zależności od rodzaju oferty przedsiębiorca może otrzymać wsparcie finansowe od 100 zł do nawet do kilkuset tysięcy zł. Pamiętajmy jednak, że kredyt na start bez zabezpieczeń nie będzie zbyt wysoki. Powinniśmy dokładnie przemyśleć, jakiej kwoty potrzebujemy i o jaką możemy wnioskować. W najlepszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy posiadają wkład własny lub zabezpieczenie kredytu, np:

 • weksel in blanco – to bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy weksla do zapłacenia określonej na nim kwoty. Warunki weksla muszą zostać określone w umowie wekslowej,
 • poręczenie osoby trzeciej posiadającej odpowiednią zdolność kredytową i dobry scoring w BIK,
 • przystąpienie do długu jako współkredytobiorca – świetnie sprawdza się w spółkach,
 • blokada środków na rachunku – kredytobiorca daje uprawnienie kredytodawcy do zablokowania określonej kwoty na rachunku bankowym,
 • kaucja – określona suma, która wpłacona na rzecz kredytodawcy i może zostać spożytkowana na spłacenie części zobowiązania,
 • zastaw ustanowiony na majątku trwałym przedsiębiorstwa – kredytodawca w przypadku kłopotów w spłacie będzie mógł dochodzić wierzytelności z przedmiotu zastawu,
 • przewłaszczenie na zabezpieczenie – kredytobiorca przenosi prawa własności na rzecz kredytodawcy,
 • hipoteka na nieruchomości.

Najlepszym zabezpieczeniem kredytu – zwłaszcza kredytu o wysokiej kwocie – jest hipoteka. Banki pożyczają pieniądze nawet do 60 proc. wartości ziemi czy budynku. Taki kredyt można spłacać nawet do 20 lat – w zależności od banku i danej oferty kredytowej.

Jakie dokumenty będą potrzebne przy wnioskowaniu o kredyt dla firm?

W zależności od rodzaju danego kredytu, bank będzie potrzebował różnego rodzaju dokumentacji. Najważniejszy jest oczywiście wniosek kredytowy. Do wniosku należy zazwyczaj dodać załączniki, takie jak:

 • zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
 • biznesplanu firmy,
 • wpisu do rejestru działalności gospodarczej,
 • zaświadczenia dotyczącego zabezpieczenia kredytu.

Wniosek o kredyt można złożyć idąc osobiście do oddziału wybranego banku lub przez Internet. Decydując się na wniosek kredytowy online możemy skorzystać z telefonicznego doradztwa eksperta. Jeśli spełniamy wymagania banku, nie trzeba obawiać się negatywnej decyzji kredytowej. Jeśli jednak bank odmówił nam kredytu, warto skontaktować się z doradcą finansowym. Pamiętajmy, że każdy kolejny wniosek pogarsza scoring w Biurze Informacji Kredytowej.

Pozabankowa pożyczka dla firm na start. Alternatywne źródła finansowania startupu

Jeśli wniosek kredytowy został odrzucony, nie ma powodu żeby się poddawać. Istnieją inne źródła zewnętrznego kapitału dla firm. Alternatywą dla kredytu bankowego jest m.in. leasing dla startupu, pożyczki pozabankowe a także alternatywne źródła finansowania jak fundusze VC czy crowdfundingowe. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Jeśli jednak nie chcemy informować inwestora o konkretnych działaniach naszej firmy, możemy skierować się ku pożyczkom z sektora Fintech.

W firmach pozabankowych możemy pożyczyć od 100 zł do nawet 150 tys. zł. Przedsiębiorca może dostosować do siebie okres spłaty i wysokość rat. Okres spłaty można ustalić od 1 dnia do nawet 120 miesięcy w zależności od formy zobowiązania (chwilówka, pożyczka ratalna) i firmy, z której pożyczamy pieniądze.

Przed pożyczeniem pieniędzy z firmy pozabankowej warto jednak posiadać kapitał własny. Pożyczki pozabankowe są droższe od kredytu dla firmy. Dlatego też należy dostosować swoje potrzeby finansowe do możliwości spłacenia zobowiązania. Jednocześnie pożyczka pozabankowa pozwala na budowanie pozytywnej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Pamiętajmy, że wysoki scoring w BIK może pomóc w zmniejszeniu RRSO późniejszych zobowiązań.

Dodaj komentarz