Inwestycje w startupy - czy się sprawdzają?

Komu opłaca się inwestowanie w startupy?

Na pewno każdy przedsiębiorca zanim podejmie decyzję o tym, że warto zainwestować w startup, musi dobrze przeanalizować wizję i profil działalności nowego przedsiębiorstwa. Tu liczy się nie tylko kreatywność – jeśli chodzi o prezentację samej idei, ale także konkretne i oparte na liczbach wyliczenia i estymacje. Warto więc dobrze się przygotować, ponieważ większe ryzyko jest po stronie osoby inwestującej i z pewnością będzie zadawać wiele pytań. Dobry biznes plan, analiza SWOT oraz inne narzędzie strategiczne do planowania z pewnością będą tu bardzo przydatne.

Jak znaleźć inwestora?

Istnieje wiele stron internetowych, gdzie możne znaleźć ogłoszenia pod tytułem – szukam inwestora lub zainwestuję w biznes. Oczywiście nie jest to takie łatwe. Trzeba swoim pomysłem i wizję się wyróżnić i zainteresować potencjalnego inwestora. Warto także stworzyć prezentację i skróconą wersję naszego biznesplanu i rozesłać do firm. Taka forma ma wielu zwolenników.

Jak inwestować?

Istnieje wiele firm oraz doradców, którzy pomagają przejść cały proces. Od przedstawienia wizji, poprzez wycenę, propozycję podziału zysków aż do podpisania umowy. Oczywiście zajmują się także oceną ryzyka i kalkulacjami zysków i strat. W porównaniu z inwestowaną kwotą, opłata za takie usługi nie jest duża. Warto rozważyć taką opcję i zdać się na fachowców.

Na początku warto zastanowić się jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na inwestycję i w jakim czasie oczekujemy zwrotu poniesionych nakładów. Oczywiście istnieje także ryzyko, że poniesiona przez nas inwestycji okaże się nie być dochodowym biznesem. Szacuje się, że zyski z inwestowania pieniędzy w startupy mogą wynieść ok. 30-50% w skali roku. Okres inwestowania to jakieś 3-5 lat. Nikt oczywiście nie da gwarancji jaka to będzie kwota, ale jeśli dokonamy dobrej analizy startupy i wybierzemy rozwojowy pomysł, może okazać się, że zyski będą większe.

Jeśli dany startup jest z pokrewnej dziedziny i chciałby działać na zasadzie współpracy nie musimy przeprowadzać aż tak dogłębnej analizy rynku. Jeśli znamy się na danej branży łatwiej będzie ocenić powadzenie startupy. Często jednak do inwestorów zgłaszają się osoby zupełnie nie związane z branżą. Nawet najbardziej zachwycające pomysły warto przeanalizować.

Czy da się na tym zarobić?

Według badań rynkowych wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest inwestowanie w więcej niż jeden startup. Taka jest też zazwyczaj praktyka aniołów biznesu. Jeśli zainwestujemy w kilka projektów ryzyko jest o wiele mniejsze. Ale nie każdy ma środki na inwestowanie w kilka wizji jednocześnie. Wtedy warto skorzystać z pomocy osób, które pomogą wybrać najlepszą opcję.

Na co zwracać uwagę inwestując w startupy?

Poza oceną zysków i strat warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, w czyj biznes chcemy zainwestować. Być może to tylko szalona wizja kogoś, kto mam małe pojęcie o handlu i biznesie. Pamiętajmy, żeby nie podejmować żadnych inwestycji przed spotkaniem z założycielami startupu. Dobry biznes plan to jedno, ale zdolności organizacyjne, działanie pod stresem i charyzma – to inne kwestie. Warto poznać osoby, w których biznes chcemy zainwestować.

Kolejna kwestia to doświadczenie w branży. Oczywiście, nie jest ono konieczne, świadczy o tym najlepiej sukces startupu z lodami, które szybko stały się rozpoznawalną marką. Ale z pewnością fakt, czy dane osoby miały już styczność z danym profilem działalności jest ważną istotny. Jeśli nie jest to pierwsze przedsięwzięcie, do którego dana osoba szuka inwestora warto dobrze przyjrzeć się kondycji poprzedniej firmy, wizji, działaniu.

Oczywiście bardzo istotne jest w co będziemy inwestować. Codziennie powstają takie ilości firm, że ciężko jest wybić się w niektórych branżach. Tylko kreatywność i innowacyjne podejście mogą tu pomóc w sukcesie. Kolejny element to lokalizacja – to także jest nie bez znaczenia. Jeśli jest to duże miasto, tu koszty mogą być dużo większe.

Inwestowanie w startupy to nie tylko moda, ale też wielka szansa. I to dla obu stron. Dla osób wchodzących w świat biznesu to możliwość zaistnienia w tym świecie i zrealizowania swoich marzeń o własnym przedsięwzięciu. Z kolei dla inwestora udane inwestycje to pomnożenie zysku, satysfakcja z pomocy, a także większa renoma i łatwość znalezienia kolejnych inwestycji. Staje się on nie tylko wiarygodny, ale także cieszy się opinią znawcy biznesu.

Moda na startupy to nie tylko możliwość to pomnażanie zysków przez inwestowanie. To tak naprawdę inwestowanie w czyjąś wizję i pomoc w tej realizacji. Wielu przedsiębiorców nie może rozszerzyć swojej działalności lub ruszyć z nowymi pomysłami z braku środków na to. Inwestor to najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu firmy mają szansę się rozwijać.

Dodaj komentarz