Odpowiedź na pytanie jak wzbudzić zaufanie klientów i kontrahentów nie opiera się wbrew pozorom na prostych trickach psychologicznych. Znacznie skuteczniejsze jest długofalowe dbanie o elementy, na które zwracają uwagę klienci lub kontrahenci szukający biznesmena godnego zaufania. W dzisiejszych czasach pokładanie w kimś wiary nie jest tak powszechne. Jak o to zadbać?
1. Nad zaufaniem pracuj znacznie wcześniej
Jeszcze przed pierwszym bezpośrednim kontaktem klient lub kontrahent jest w stanie wyrobić sobie zdanie o nas lub naszej firmie. Wiele osób przygotowuje się teraz do transakcji poprzez prostą kwerendę w Google. Zadbanie o to, aby nasz wizerunek w internecie był spójny i nie odstraszał, to jedno z pierwszych zadań w kwestii budowania zaufania. Pomogą w tym chociażby prawdziwe i łatwe do zweryfikowania referencje, które wzbudzą zaufanie w przeciwieństwie do anonimowych pozytywnych opinii. Nie wszystkie formy promocji firmy wzbudzają równie ciepłe uczucia klientów, dlatego przy ich doborze warto mieć na uwadze także czynnik związany z ufnością.
2. Zadbaj o realistyczne pierwsze wrażenie
Nawet jeśli dany klient czy kontrahent ma już na nasz temat jakieś wyobrażenie, to dopiero pierwsze wrażenie wpłynie naprawdę mocno na relację. Większość osób powtarzających sentencję, w myśl której nie ma drugiej okazji do zrobienia pierwszego wrażenia, skupia się na jak najlepszym zaprezentowaniu własnej osoby. My polecamy jednak podejście realistyczne. Przy pierwszym kontakcie lepiej nie kreować się na kogoś, kim nie jesteśmy. Wzbudzi to dysonans i obniży zaufanie przy kolejnych spotkaniach albo w trakcie współpracy.
3. Nie przesadź z obietnicami
Kolejnym elementem, o którym zapominają osoby skupione na robieniu dobrego wrażenia, a nie wzbudzaniu zaufania, jest kwestia obietnic. Sypanie z rękawa zobowiązaniami bez pokrycia nie jest dobrym pomysłem. Nawet wówczas, gdy jesteśmy wiarygodnymi bajkopisarzami i klient da ufność każdemu słowu, możemy nie wyjść na tym zbyt dobrze. Na szali leży bowiem coś więcej niż tylko wypełnienie zapisów z umowy.
4. Dotrzymuj słowa
W przypadku górnolotnych obietnic i zobowiązań nic nie da fakt, że co do joty wypełnione zostały zapisy kontraktu. Kiedy obieca się klientowi obsługę premium i usługę z wyższej półki, nie liczy się dostarczenie produktu według standardowych firmowych procedur. Duże obietnice to również duże oczekiwania, a za ich realizacją czai się zaufanie. Solidna robota wystarcza, jeśli klient liczył na sumienność oraz rzetelność. Kiedy spodziewał się znacznie więcej, porządnie wykonana praca nawet nie przykuje jego uwagi!
5. Daj coś od siebie za darmo
Najtrudniejszym elementem budowania zaufania klientów jest dawanie im czegoś od siebie za darmo. Każdy jest dziś przyzwyczajony, że obiecuje mu się bezpłatne produkty czy usługi, jednak korzystanie z takich ofert wiąże się ostatecznie z kolejnymi i kolejnymi kosztami. Dlatego nawet jeśl nie mamy problemy z daniem od siebie coś „ekstra”, problemem może być wiara klientów w szczerość naszych intencji. Jak skutecznie wzbudzić zaufanie klientów? Zaoferować im coś bezpłatnie, a potem faktycznie nie żądać niczego w zamian.