Jak inwestować w startupy? Krótki poradnik

Jak inwestować w startupy? Krótki poradnik

Jak inwestować w startupy? To gorące pytanie w dobie kryzysu oraz szalejącej inflacji. Dzięki temu możemy uzyskać atrakcyjną stopę zwrotu. Startupem nazywamy organizację, która została stworzona w celu poszukiwania skalowalnego oraz powtarzalnego modelu biznesowego. Czy istnieje lepszy pomysł na biznes?

Jak inwestować w startupy? Dowiedz się co to equity crowdfunding

Dzięki korzystnym zmianom w prawie oraz błyskawicznemu rozwojowi platform crowdfundingowych, możemy rozpocząć naszą inwestycję w startupy już od kwot kilkusetzłotowych. Jedną z najpopularniejszych alternatyw jest tak zwany equity crowdfunding, czyli społecznościowe finansowanie udziałowe. Swoje pieniądze możemy zainwestować na projekt zaprezentowane na portalach takich jak Kickstarter, Patreon czy Beesfund.

Ta forma finansowania firm na etapie rozwoju zapewnia małe wpłaty od wielu osób. Obecnie equity crowdfunding umożliwia inwestowanie w spółki akcyjne (SA) oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o). Zgodnie z zapowiedziami, od marca 2021 roku możliwe będzie inwestowanie także w prostą spółkę akcyjną (PSA). Limit prowadzonych zbiórek crowdfundingowych wynosi obecnie milion euro, jednak zgodnie z nowymi przepisami zatwierdzonymi przez Parlament Europejski, kwota ta wzrośnie pięciokrotnie od października przyszłego roku.

Ile można zarobić na inwestowaniu w takie przedsięwzięcia?

Przewidywana wartość rynku crowdfundingowego w roku 2021 to aż 9,848 mld dolarów na świecie oraz około 1 mld złotych w Polsce. Zgodnie z dostępnymi informacjami, udane inwestycje crowdfundingowe przynoszą średni zwrot na poziomie 20%, a najlepsze z nich potrafią pomnożyć kapitał nawet trzydziestokrotnie.

Warto pamiętać, iż każda inwestycja wiąże się z ryzykiem i może zakończyć się również utratą zainwestowanych funduszy. Co więcej, nie każdemu opłaca się lokować swoje środki w startupach.

Inwestowanie rozpocznij od dokładnego przyjrzenia się startupowi

Inwestycje crowdfundingowe w startupy niosą za sobą ryzyko. W wielu przypadkach osoby decydujące się na inwestycję mają tylko szczątkowe informacje dotyczące firmy. Najczęściej są to kilkustronicowe dokumenty lub konferencja na Skype lub Microsoft Teams z udziałem założycieli.

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w startup, należy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą ograniczyć ryzyko związane z przedsięwzięciem. Są to:

  1. Inwestuj kwotami, na których stratę możesz sobie pozwolić.
  2. Pamiętaj, że czas zwrotu inwestycji może wynieść nawet kilka lat.
  3. Dywersyfikuj inwestycje i nie stawiaj na jeden startup.
  4. Zwracaj uwagę na wykwalifikowane zasoby kadrowe firmy i funkcjonujące w niej procedury.
  5. Inwestuj tylko w klarowne inwestycje, jasno przedstawiające to, na czym miałyby zarabiać.
  6. Sprawdź w jaki sposób możliwe będzie opuszczenie inwestycji.
  7. Nie bój się zadawać pytań.

Na co zwracać uwagę, gdy chcemy zainwestować w startup?

Przed zainwestowanie funduszy w startup, należy mieć na uwadze to, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy. Kluczowe jest również bardzo dogłębne i gruntowne przeprowadzenie analizy spółki oraz jej konkurencji. Warto również upewnić się, że w pracy nad projektem uczestniczą osoby doświadczone oraz wysoko wykwalifikowane.